alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Based on the pH tolerance level data in the chart, an appropriate research topic that would lead to valid conclusions would be represented by ALL BUT one of the
what is the begining of a river called
An art student uses a roll wallpaper to decorate two gift boxes. The student will use 1 1/3 yards of paper for one box and 5/6 yard of paper for the other box
(Choose the correct pronoun) The best performance of the night was (yours,your’s,yours’,yours’s)
What is loyalty? And how do I put it Into a paragraph
Solve m=h-w/8 for the variable hsolve the above equation for w
The measurement 6.4x10^3 g also could be writen as
Fill in the blank with the correct verb _______ Mexicano A. Estas B. Eres
(4x+2)(3x-7) solve for x
Based on the diagrams, which statement is true?