delilaj delilaj
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Jon buys 3 shirts for 20$ write as a rate

Respuesta :

avachriss
avachriss avachriss
  • 03-09-2021

Answer:

$6.66 per shirt

Step-by-step explanation:

20/3 = 6.66

It costs $6.66 per shirt, therefore the rate would be 6.66/shirt

Answer Link

Otras preguntas

(Please help!!)-Write an equivalent expression to show the relationship of multiplication and addition. (Use the x for multiplication, if necessary) 10 + 10 + 1
what happened after 9 11
HELP ASAP I WILL MARK BRAINLIEST
Edmonco Company produced and sold 45,000 units of a single product last year, with the following results: Sales Revenue $ 1,350,000 Manufacturing costs: Variabl
can someone please explain how to do this
Please help me out !!! Which two sets of adjectives best describe poetic language—regardless of where that language appears? (Select all that apply.) compressed
please help me with this !!!
Food Availability, Places to live, and water availability are all ______ of an Ecosystem.
Crayfish are small animals that may live in lakes. (LOOK AT THE ATTACHED PHOTO)
The tilt of Earth affects the length of in any particular area. 1. The Moon 2. Shadows 3. Daylight