pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. whose goal follows most of the features of a smart goal?
Sodas cost $1.75 each. Write a direct proportional equation using (s) for sodas and (t) for total cost.
Select the most suitable synonym for the word SIMULATE.. A) AccumulateB) SmileC) PretendD) Gamble​
Analyze the map below and answer the question that follows. A satellite map of the Caribbean. Areas of the map are labeled 1, 2, 3, 4, and 5. Arrow 1 points to
State 3 characteristics of family as a primary School group. ​
The total volume of a tree increases 6% each year. what will its volume be after 7 years if its volume is 5 cubic meters now?
As this surviving population mates, and the population increases again, will it differ from the original, larger population? why or why not?
Select the graph of the function g(x) = 4(0.6)x based on what you learned about its key features. The picture below is the answer I got correct.
Identify the equation in slope-intercept form for the line containing the points (−4,1) and (2,3). y=1/3x+7/3 y=1/4x+2 y=1/2x−4 y=1/3x−5/3
How much would you expect to pay for a $10,000 stripped treasury bond quoted at 101:16?