LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

FIND THE WAYS TO IMPROVE THE POSITIVE ATTITUDE AND HOW IT WILL HELP IT IN YOUR STUDIES?
1 kilogram (kg) is about 2.2 times as heavy as 1 pound (lb). Suppose the function f determines Emanuel's weight (in lbs), f ( t ) , given the number of days t s
The president's power to fight an armed conflict without immediate congressional approval was made possible by the Authorization of Military Force in 2001, whic
El viernes pasado, mis amigos y yo dimos una fiesta de sorpresa para Lupita, una de nuestras amigas. Yo escribí las invitaciones y mandé a todos. Carmen hizo
What is the measure of the indicated angle
The surface temperature averages at 15 degrees Celsius and increases 25 degrees Celsius with each kilometer of depth. Let one variable be the distance away from
Please I need help!Use rectangle ABCD and the given information to solve #12-14.12) If BE = 22, find AE.13) If mZBAE = 48°, find mZDAE.14) If CE = 5x +8 and BD
What is the area of the parallelogram?
A line intersects the point (3,-4)and has a slope of 17 .what is the slope - intercept equation for this line?
What is the purpose of trying conclusions