aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with the question i have put
1560ml means___ l and____ml
Outline the process your workplace implements for case closure or client exits.
Ancient Egyptians believed that when a person died, they went to the Field of ________, a paradise that closely resembles Earth.
If you are a member of an assurance engagement team (not an audit), what entities do you need to be independent of
Are there any specific modules or functionalities in QuickBooks designed to address Singapore's accounting and tax regulations?
Solve the absolute value equation |2x - 4| = 10. Select two answers from the choices below. a. x = 7 b. x = -3 c. x = 2 d. x = -6
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
The periodic test in Mathematics has 50 questions. If Joy got 90% correct answers, how many questions did she miss?​
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association)