mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate for​ 90% books to​ 10% magazines. (Consider the unit rate to be the number of books per magazine.).
2. Who is the Commander of the Continental (Rebel) Army? (10 Points) O Charles Cornwallis Samuel Adams Thomas Jefferson George Washington
what is the least common mulitple of 12,48,and 96
A young snake measures 0.23 meters long. During the course of his lifetime, he will grow to be 13 times his current length. What will his length be when he i
Prompt 1. What does Alice think of Humpty Dumpty? 2. What has the King promised Humpty Dumpty if he falls? 3. Alice asks why Humpty Dumpty sits there all alone,
48/42 = 16/14 a proportional b non-proportional
IN SPANISH WRITE (If you are not sure of the answer don't comment I will remove it) Will give brainliest (stupid answers get reported) In one sentence, state wh
About how many printing presses were in Europe in 1500? ​
What is being compared or contrasted in this excerpt?
Under what condition would an increase in the unemployment rate be a positive sign?