s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Which goal was shared by the women's rights movement and the Civil Rights movement? A. greater protections for voting rights B. the passage of laws banning disc
10 exponent negative 9 divided by 10 exponent negative 3
Which words describe the sets of plays during Shakespeare's day? A. shabby, ugly B. expensive, elaborate C. elegant, graceful D. spare, simple
Which emotional force played a large role in the unification of Italy and Germany? A. nationalism B. dualism C. pacifism D. expressionism
People who regularly use implied meanings are _____. friends and politicians advertisers and journalists both of the above neither of the above
in two paragraph give a brief explanation of the things the British did that angered the colonists. Predict what u think the sons of liberty will advise the co
what reference source would you use to find the meaning of etiquette?
Which agricultural activity is blamed for much of the rapid drying of the Aral Sea? strip mining cotton farming rice production herding livestock
The processes of urbanization, specialization, and trade in medieval Europe led to a decrease in economic opportunities for the lower class the growth of the mi
in edgar allan poe's the raven, what is the last question the speaker asks the bird