MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

simplify : 70e - 20e=
why was the decision to leave french forces behind the maginot line disastrous for europe
According to Newton's Second Law of Motion, when an object is acted on by an unbalanced force, how will that object respond? A. It will accelerate. B. It will s
Which describes a reason fifteenth-century Europeans wanted to find a sea passage to East Asia? A. They wanted to transport European immigrants to China. B. The
A skateboarder on a half-pipe changes his velocity from 6.0 m/s forwards to 4.0 m/s backward in 5.0 s. What is the acceleration of the skateboarder?
a cookie factory puts 3/6 of a barrel of flour into each batch of cookies. how much flour will the factory use in 7 batches?
What was the economy based on in the North?
What Is a group of mussels called
A European swallow flies about 11 meters in 1 second.How many kilometers could it flyvin 5 minutes.
A certain skin lotion is a fine mixture of water and various oils. This lotion is cloudy and cannot be separated into oil and water by filtration or centrifuge.