aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Ian has 12.2 ounce bottle of ketchip. He uses 1/20 of the ketchup every time he has a buffalo burger How many ounces of ketchup are left after Ian has eaten 4
The ability of an organism to change internally or externally in relation to changes in the environment is called
What is another word for continuously
What is the circumference of 59 inches
what are the 4 desert in australian
The components of lifetime fitness include all of the following components EXCEPT: a. regular exercise, b. proper nutrition, c. 6y lifestyle choices, d. wee
Which word in the sentence is the participle? Thomas Edison, another great inventor, created a talking doll in 1890. A. created B. talking C. inventor D. g
What is the x-intercept of the graph of y =x2-4x+4
Of these four words, which one is most likely to have a negative flavor or connotation? A. Confuse B. Meander C. Harangue D. Distract
mathematical innovation astronomy medicine literature art & architecture is apart of what civilization