We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

hey guys , can someone help me to do these exercises because I can't understand ​
A sample of a radioactive material decays over time. Please help!!!
Write the standard equation for the circle. center (10, –6), r = 6 Question options: (x – 10)2 + (y + 6)2 = 36 (x + 10)2 + (y – 6)2 = 6 (x + 6)2 + (y – 10)2 = 3
I need help with this question and I’ll give brainliest! Thanks! What does one today equals two tomorrows mean? Do you agree with it? Why or why not?
Consider this function. f(x) = 6x2 − 11x − 10. What are the zeros of the function? A) x = 5/2 and x = − 2/3 B) x = − 5/2 and x = 2/3 C) x = 2/5 and x = −
16, 17, 18, 19 and 20
What is u equal to u=?
An earthquake originating at which location would have the least impact on society?
Five friends ordered 3 large sandwiches. James ate 1/3 of a sandwich. Katya ate 1/2 of a sandwich. Ramon ate 3/4 of a sandwich. Sienna ate 4/3 of a sandwich.
what is the factorization of 729^15+1000​