jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

A car traveling along the highway needs a certain amount of force exerted on it to stop it in a certain distance. More stopping force is required when the car h
Read this summary of the court case US vs. Alvarez. Note: Stolen Valor means the phenomenon of people falsely claiming military awards or badges they did not ea
Which graph shows the greatest integer function?
Which equation results from adding the equations in this system? Negative 2 x + y = 8. 5 x minus y = negative 5. 7 x = 13 7 x = 3 3 x = 3 3 x = 13'
A True False P Given the diagram as marked. True or False: P is on the angle bisector of A
How is research from college/ universities doing to help stop coronavirus or stop the spread?
What is the constant in the expression?
Which theme does this excerpt from Bram Stoker's Dracula reflect? Dracula by Bram Stoker (excerpt) In his life, his living life, he go over the Turkey frontier
Pastina Company sells various types of pasta to grocery chains as private label brands. The company's reporting year-end is December 31. The unadjusted trial ba
find x and y please please help