ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

Assume that a purely competitive firm has the following schedule of average and marginal costs: Output AFC AVC ATC MC 1 $300 $100 $400 $100 2 150 75 225 50 3 10
LaShawn solved the equation below to the determine the solution. 3 x minus 8 = negative x + 4 (x minus 2)
7. Assume two people, Swanson and Suzie, are standing 35 feet apart and are watching a boat race. At a given moment, Swanson approximates the angle formed by th
Tyler Company applies manufacturing overhead to production at the rate of $4.9 per direct labor hour and ended August with $12,900 underapplied overhead. Actual
An insurance company will only sell its Select policy to people for whom the probability of a stroke in the next ten years is less than .01. If a smoker with a
The weights of cars passing over a bridge have a mean of 3,550 pounds and standard deviation of 870 pounds. Assume that the weights of the cars passing over the
0 = -12 + 4y - 3x whats the slope
2⁶ × 2⁵ how do i simplify this?​
can someone explain mean and median to me? ​
Simplify square roots Simplify. Remove all perfect squares from inside the square root. 12 ​