brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
Multiply these fractions (Lowest Terms) a) 2 x 3/4 b) 3 x 3/5 c) 4 x 1/3 d) 6 x 2/5 e) 1/2 x 1/4 f) 4/5 x 2/3 g) 5/6 x 3/4 h ) 1/10 x 2/3 i) 2 1/5 x 1/
the length L of a spring is given by L=(3/4)F + 5 where F is applied force. What force F will produce a length of 8?
Where did the Greeks believe that most gods lived
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
Which characteristic is shared by sonnets and haiku?
How many hours are 180 minutes
how do u find the area of a triangle
How do I solve for x? X+6x=56
List all the commonwealth games mascots from 1982-2014