aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

q + (-9) = 12 What is q?
resources spent for placing a computer, projector, and screen in every school classroom are a form of
The state of matter that keeps its shape and volume when it is placed in a different container
When we say "the data support a hypothesis," we mean that the data ______. A. agree with the hypothesis B. disagree with the hypothesis C. were used to make
"My sister's friend Ana plays soccer". what is the complete subject and the Simple Subject
Mrs Frazier is making costumes for the school play. Each costume requires 0.75 yards of fabric. She bought 6 yards of fabric. How many costumes can Mrs Frazier
is 36 half of 72 true or false
How many times smaller is 0.06 than 0.6
At 10 A.M., the temperature was 71F°. At 3 P.M., the temperature was 86F°. Find the value of the slope and explain what it means.
what is 402 rounded to the nearest ten and hundred