zohahussainx zohahussainx
  • 04-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost 25p each. Bananas cost 20p each. The total cost of a apples and b bananas is C. Write a formula for the total cost of a apples and b bananas.​

Respuesta :

DillyWilly12345
DillyWilly12345 DillyWilly12345
  • 04-12-2021

Answer:

a+b=c=45p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Describe the next figure in each pattern. Then draw the figure
Solve 24 over 17 = m over 34 What is "m"??
what is the square root of 2500????
If something is made of atoms, it must be ____.
What is the answer? x<-5 or x> -5? -1/5x-4>-3
Aisha mixes 50 milliliters of yogart, 100 grams of fruit and 250 milliliters of milk to make a smoothie what is the ratio of the amount of yogart to the amount
What's a word that means the opposite of shrieked?
Psychology question Jeremy grew up in an area where the land was flat. Sally grew up a large city with tall buildings. How may their depth perception be diffe
simplify this expressionn-10+9n-3
Container a and b hold 11,875 liters of water altogether. Container b holds 2,391 liters more than container a holds. How much water does container a hold?