jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

All paragraphs should have one main idea. a. True b. False
Which central government agency was responsible to provide news on the war?
How many cubes will it take to fill the bottom layer of this rectangular prism?
A trapezoid has the following dimensions: Base one = 3 in. Base two = 5 in. Height = 3 in. What is the area of the trapezoid? A. 11 in2 B. 12 in2 C. 24 in2 D. 4
Which of the following statements is true a. 15 – 0 = 0 B. 15 + 0 = 0 C. 0 ÷ 15 = 0 D. 15 ÷ 0 = 0
How to simplify the this operation with exponents? (-2b^-2 x c^3)^3
How do you factor, 45c + 10d?
What type of phrase is underlined in the sentence below? Have you been to the new Thai restaurant that opened last month? Question 6 options: participial ph
Identify the correct MLA in-text citation for an essay by a single author.
3/4g = 5/8 what is t