isabellajohnson557
isabellajohnson557 isabellajohnson557
  • 03-01-2022
  • Mathematics
contestada

Spiral Review It costs $20 for 4 play tickets and $35 for 7 play tickets. Is the cost per ticket constant? Why or why not?
: the ratio of dollars to tickets is

Respuesta :

lailapearn
lailapearn lailapearn
  • 03-01-2022

Answer:

4 x 5 = 20

7 x 5 = 35

the cost per ticket is constant because the two numbers are both multiplied by five in order to get the main cost of the tickets

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Use the following terms in the same sentence: proton,neutron,and isotope
Writting about my friends in french
The 5.00-cm-long second hand on a watch rotates smoothly. What is its angular velocity?
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
The factory workers make 756 machine parts in 36 hours.Suppose the workers make the same numbers of machine parts each hour..How many machine parts do they make
40 times what equals 180
Maria is concerned because she has been exposed to a small amount of radiation during an X-ray. What is her doctor most likely to tell her
what is the word form of 3.75
Vicky made some purchases at the sunflower market. she bought strawberries for $3.50, carrots for $2.25 and a bouquet of flowers for $9.95. if sales tax is 5%,
Is 36/54 the same as 48/72?