dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

Explain your answer !! Have a nice day Will give braisnlt
what was one effect of the Peloponnese war? a. Macedonia invaded Greece. b. Sparta allied with Macedonia c. Athens took over Macedonia. d. Macedonia defeated th
ill give a brainelest Analyze Data- Which two crops were most widely and rapidly adopted? . Single line text.
1. What's an object in your everyday life that has a lot of Kinetic Energy? How do you know it has a lot? "Something that has a lot of Kinetic Energy is _____.
How many atoms are in a 158.69 g sample of nickel?
A bag contains 6 red, 8 blue, and 12 green marbles. You will select one marble from the bag.
find the equation of the line below
Identify the slope and y-intercept
Sonia has often thought of going into business for herself. She has had a lot of great ideas. They must have been great, she thinks, because other people have m
Which line of dialogue most clearly develops Mac's character? A. "If they can do it, you should know that you certainly can learn." B. "If I tell you, do you pr