lehaley5160 lehaley5160
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of gravel is $24 for every 3/8 ton. Katie wants to know the price of 2 tons of gravel

Respuesta :

s1m1
s1m1 s1m1
  • 04-01-2022

Answer:

$ 128 for 2 tons

Step-by-step explanation:

3/8 ton is $24

   2 ton is $?

→to keep the proportion the same we write

?$ / 2 ton = $24/ (3/8)

→rewrite 24/ (3/8) as (24/1) *(8/3) because if we divide by a fraction is the same as multiplying by it's inverse

? / 2  = 24*8/ 3

→solve to find the unknown amount of money

? = 24*8*2 /3

? = 128

Answer Link

Otras preguntas

what is the opposite of -7 5\12
Do people need teeth to talk
Evaluate the expression. 7 · (8 + 3) A. 18 B. 29 C. 59 D. 77
Which sentence is an example of characterization through action? A. Her front tooth was slightly chipped, making her smile all the more beautiful for its impe
One store is selling 3/4 of a bushel of apples for 9$ and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for $9 which store has a better deal explain
Which term refers to a universal fact sometimes based on mathematical equations
Write an algebraic expression for each verbal expression. Then simplify indicating the properties used. 4 times the difference of f squared and g, increased by
what is last digit of 100 power 6?
what is k+m/-7= n solve for K
what is 12.375 in expanded form