whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

What type of a chemical reaction generates the electrical energy produced by a battery
please do the group b reading(having trouble and need some answerts
How many grams are in 0.02 moles of beryllium iodide, Bel2?
How is the graph of y = -4x^2– 5 different from the graph of y = -4x^2? A. It is shifted 5 unit(s) right. B. It is shifted 5 unit(s) left. C. It is sh
The perimeter of Jonah's square backyard is 56 meters. What is the area of Jonah's backyard?
Baking a cake is an example of - a. forming mixtures. b. forming solutions. c. exothermic reactions. d. endothermic reactions.
convert 15 out of 20 into a decimal
marshall took 36.75 to a fair. each ticket into the fair costs x dollars. marshall bought 3 tickets. which expression represents the amount of money, in dollars
Most covalent compounds are very ______ electrolytes in solutions. A. Strong B. Weak C. Acidic D. Flammable
Last month Maria hiked the 5-mile mountain trail a number of times and she hiked the 10-mile canal trail several times. Let x represent the number of times she