hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

Theater is the result of several types of art coming together simultaneously. true false
free enterprise is also known as
the square root of 41 is between what perfect squares
How do I write a complex sentence
8) Find the distance A (5, 1) (-3,7)
which equation is equivalent to 6(3x+4)
What is the volume of the cone below? A. 270 units 3 B. 810 units C. 2700 units D. 8100 units 3
What is the theme of this story in The Heron and the Hummingbird?
15^7-15^4is equal to O 15^3 O 15 ^11 0 1 O15 7/4
what is atomic structure and atomic configuration?meaningful answerwill be marked as brainliest​!​