aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

whats a nomadic tribesman called​
What is enters the light cycle ? Where do they come from ? How are they used / changed ?
What motivation was the most important for European colonization of Central Africa A.Converting africans to Christianity B.Exploiting The colonies for profit C.
Listen to Laura's question: Which of these is Emily's answer? A. Yo pienso en Marta en la plaza. B. Yo creo que Marta esta en la cocina. C. Yo creo en la cocina
Who is Joseph LaGrange-Chancel?
Algebra question for 6th grade. The product of three times a number and nine
PLZ PLZ ✨✨✨✨ HELP WILL GIVE BRAINLIEST
A video merchant sold 24 cases of tapes, which was 20% of what he had left. What percent of tapes did he sell? PLEASE I NEED THIS VERY SOON AND IT'S NOT 20%
· Reduced the size of the state government· Equalized state aid for public schools in rich and poor areas· Established community centers for mentally handicappe
Multiply (2 4/5) (-5 2/3)