im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Could someone PlZZZ help me???
Which of the following sets of points are reflections of each other across the origin? (-6, -9) → (-6, -9) (-6, -9) → (6, 9) (-6, -9) → (-6, 9) (-6, -9) → (-9,
Solve for F: 5/9 (F-32)
Chad earned $30 for raking leaves. He has also earned money by doing chores for 6 weeks. Altogether, he has earned $120. How much does he earn each week doing c
WILL UPVOTE BRAINLIEST EASY GEOMETRY
Can someone explain how to simplify (w+5)^2
Which line from the text provides the most information about how stoppard's play differs from Shakespeare's and his treatment of the two characters
A race car maintains constant acceleration as its velocity increases from 40 m/s to 120 m/s over a 20 s interval.
If sin(x-a) = ksin(x+a), express tanx in terms of k and a
According to the supreme court case, us v. scheneck, when are our first amendment rights limited?