ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Triangles WSR and TVR are similar. Find x. one-half 2 three-halves 3
Which river is east of the Andes Mountains
30 POINTS!!! Find the value of x. (Note: The line passing through the center of the circle is a diameter.) 115 117 121 130
If Vector A is (3, 0) and Vector B is (-3, 3), what is A – B?
what is the name of the process where plants release water from their leaves?
Write 1.12121212121... as a mixed number
what is the 'role of uae helping the poor and needy one'?
What ultimately contributed to the weakening of the Persian Empire?
what is the junction of the heart
Solve the equation P = t+ r+ s for t