braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

Liz wants to drink 1.5 litres of water each day. She buys the water in packs of 6 bottles. Each bottle contains 0.5 litres of water. How many packs of water do
Molecular scientists can read the DNA code and compare the DNA of different organisms. This concept is used in molecular clocks to determine which of the follow
Your friend is asked to differentiate between evaporation and boiling.what questions could you ask to make him to know the difference between evaporation and bo
What's the word for looking down on others; proud and scornful
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
What's the other word speaking in circles; round-about speech
What's the other term for: one who overindulges in food and drink
Heat is released when H2 gas and O2 gas react to form H2O. Why? A. Breaking the H–H bond in H2 gas releases heat. B. Breaking the O–O bond in O2 gas releases he
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu