goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

5y(2y-3)=(2y-3) can someone help me and explain step by step on how to do it
Compare the emergence of nation-states in nineteenth-century Latin America with the emergence of nation-states in ONE of the following regions in the twentieth
The process of bringing a complaint and filing an answer is known as the _____. a. Trials b. Coercions c. Pleadings d. Counterclaim
Inbreeding involves the crossing of organisms that are genetically related to each other. What is a possible disadvantage of inbreeding?
bianca vargas navarro
the place where an organism lives in that provides things it's organism needs is called its _______
Which word pair contains parallel structure? A. laughed, cried B. mourning, celebrated C. sing, sang D. teacher, teaching
1Which sentence does not contain any errors? A. Most people watching the movie will not admit their frightened. B. My mother's appearance on television
Which sentence correctly forms the plural of the letter E? A. Two E's make up his father's initials. B. Two Es' make up his father's initials. C. Two E
Who was "other Homer"?