millershea2012 millershea2012
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

Four friends go to the movies and pay $11 per ticket. They also each buy a snack
combo. If they spent a total of $76, how much did each snack combo cost?

Respuesta :

lkhan23 lkhan23
  • 03-03-2022

Answer:

Each snack combo costed $8

Step-by-step explanation:

4 friends* 11 per ticket = $44 for four tickets

76 - 44 = $32 spent on all the snack combos

$32 ÷ 4 friends = $8 spent on each snack combo

So, each snack combo costed $8

Hope this helps!

Answer Link
ariannasmith006
ariannasmith006 ariannasmith006
  • 03-03-2022
They spent $44 on tickets all together. We would do 76-44 to see what they spent all together on snack combos. They spent a total of $32 on snack combos. 32/4 gives you what they EACH spent on snacks. They each spent $8 on snack combos.

Answer-$8
Answer Link

Otras preguntas

Why did populists support william jennings bryan?
MATH PLEASE HELP!!!!!! ASAP
Samuel filled the glasses shown below completely with water. The total amount of water that Samuel poured into the glasses is 60 cubic centimeters. What is the
Hulu bought a pound of confetti for $12. What is the price, in dollars, per ounce of confetti? There are 16 ounces in 1 pound
Which answer best explains the name of the French and Indian War? The French were fighting against the Native Americans. The war took place in France and N
the product of t cubed and 18
The formula k=c+273.15k=c+273.15 converts temperatures from celsius cc to kelvin kk. a. solve the formula for cc. c=c= b. convert 300 kelvin to celsius. write y
Q.3. Does the poet enjoy teaching? Justify your answer.
What is the next three terms in 64, -16, 4
What are chemical reactions?