mckennat227
mckennat227 mckennat227
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Write the equation. John is buying flowers for his sweetie. The roses cost $1.25 each and the vase to put them in costs $15.​

Respuesta :

cb0009
cb0009 cb0009
  • 04-03-2022

Answer:

y=1.25x+15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between an ethnic group and a religious group? Provide an example of each group.
Which type of blog is used manually to download or stream audio and video files A:Podcast B:MP3 blog C:artblog D:Qlog
Which two values of x are roots of the polynomial below x^2 - 11x + 13
The cake store is having a 2 5 % 25% off sale on all of its cakes. If the cake you want regularly costs $ 9 $9, how much would you save with the discount?
Nelly goes shopping on a weekday. She picks up protein powder so she can make a protein shake. She buys a double cheeseburger on her way home. She eats part of
Gary has a piece of diamond and a piece of graphite. He wants to test the hardness of these two minerals. When he rubs the diamond against the piece of graphite
A plane is schedule to complete a 1,792 mile flight in 3.5 hours. In order to complete the trip on time, what should be the planes average rate of speed
unmanned space exploration is preferable to the use of manned vehicles for all of the following reasons except
please help me with this question. image attached.
A person or object may have stored energy because of its __________.