harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

why homogenization prolong milk shelf life​
6. A train accelerates from rest with an acceleration of 4 m/s2 for a time of 20 s. What is the train’s speed at the end of 20 s? (A) 0.25 m/s (B) 4 m/s (C) 2.5
osteoporosis sometimes causes a spinal deformity called __________.
If AC = 32 and BC = 24, find AB.
After increasing the number of animals in a farm in the ratio 5:2there were 140 animals in the farm. what was the increase​
is a personal residence a capital asset
5x-4y=17 2x-3y=11 Solve with elimination method
Give reason: Raj's bicycle was not working properly. His father asked him to put some grease on the chain. Why did his father ask him to put grease on the chain
***URGENT*** Find the derivative of y with respect to x if 2^(xy) = 1. Show all your work.
There are 24 four-digit positive integers that use each of the four digits 2, 4,5, and 7 exactly once. Listed in numerical order from smallest to largest, what