aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Given: KLMN is a parallelogram, KA − angle bisector of ∠K LA − angle bisector of ∠L Prove: m∠KAL = 90°
3. Which type of imperial rule allowed Western governments to run colonies themselves? Direct rule Indirect rule Sphere of influence Protectorate 15. Why was
Please helppppppppppp!!
Kendrick’s math quiz grades are 90, 100, 48, 88, 100, and 96. Find the MEAN of Kendrick’s scores. A) 48 B) 52 C) 87 D) 93
How did western settlement affect Native Americans? a.Western settlement continued to force Native Americans from their lands. b.Native Americans were unaffecte
Write a word or expression that has the same meaning
What did Maya Angelou contributed to society?
a store has 300 television on order and 80% are high definition . how many television are in order are high definition
Which stars have the lowest absolute brightness? Supergiants Giants Yellow stars Dwarfs
what's the area of a square picture with 16 inch sides