39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Why should investors when buying/selling stocks pay attention to "liquidity"?
what is .40 times 730292​
PLEASE HELP!!! Solve for x: 3 over quantity x minus 4 equals 7 over x
4. Lucy is three times as old as Alex. Lucy is 7 years older than Megan. The sum of their ages is 126. Find the ratio of Alex's age to Lucy's age to Megan's age
Please Help!__________Rule :- Don't answer Origin- Answer correctly​
You are the network administrator for a growing business. When you were hired, the organization was small, and only a single switch and router were required to
Is it dangerous for the blood pressure fluctuation?.
Modified True or False: Write True if the statement is correct, if the statement is wrong, change the underlined word/s to make the statement correct. 1. If the
With a discount of 60 percent, the cost of a bracelet is $17.99. What is the price before the discount
(2.3x−1.2y)+(1.4x+3.7y) add