TikTokStar8888
TikTokStar8888 TikTokStar8888
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Please help with equivalent ratios

Please help with equivalent ratios class=

Respuesta :

ashvinmanoj09 ashvinmanoj09
  • 04-04-2022

Answer:

The price for each pound of tuna is not always the same.

Step-by-step explanation:

What we do is divide the price by the amount of tuna to find the price for each amount of tuna

For the 1st one, we have $8 for 2 tuna so we do 8/2

8/2 = 4

For the 2nd we have $16 for 4 so we do 16/4

16/4 = 4

For the 3rd, we have $27 for 9 so we do 27/9

27/9 = 3

Answer Link

Otras preguntas

Which states' delegates most strongly opposed the Virginia Plan?
Many scientists are convinced that the growing human population is contributing to the gradual warming trend that is occuring on planet Earth. According to the
which measurement is greatest? 6 kilometers, 60 meters,600 centimeters, 6000 millimeters
when we reverse a chemical equation,we multiply it's delta H value by
is it possible that the orientation of a figure could change after it has been translated? Explain.
What are some characteristics of medieval music?
a 24 foot tall tree cast a 30 foot long. a 4 foot tall child is standing nearby how long is the child's shadow
pros and cons of the inter's ability to access information
what is the greatest common factor of 65,143,and 169
Was mercy otis warren a federalist