samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What does Europe mean
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.7
Which decimals are greater than –6.7? Choose all answers that are correct. a. –8.9 b. –6.72 c. –6.1 d. –3.54
Which of the following is not part of the structure of a comet? A. Nucleus B. Dust tail C. Head D. Coma
John's age is 4 more than 3 time Mike's age. If their sum is 20, how old are Mike and John?
equation for the points (3,8) (2,6) on slope
Monica wants to join the swim team. She practices 812 minutes in 4 weeks.She practices the same number of minutes each week. How many minutes does Monica practi
How does God solve the problem that the first lines of "The Creation" pose? a. He makes a man. b. He makes the sun and stars. c. He causes rain to fall on Earth
it costs $5.50 per hour to rent a pair of ice skates, for up to 2 hours. After 2 hours, the rental cost per hour decreases to $2.50. How much does it cost to re
What is 114006 in expanded form?