777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

If 4x+5y=10 and x+3y = 8 then (5x+8y)/3=
A boy can swim 75 feet in 12 seconds. What is his rate to the nearest mile per hour?
How many prime numbers are there between 56 and 100?
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
When y = x^2, which of the following expressions is equivalent to –y ?
Place the mouse, fruit fly, duck, and gorilla in order of their relatedness to humans, from least related to most related. a. mouse - fruit fly - duck - gorilla b
What caused the rise of military government in Japan?
Most autotrophs make “food” through the process of a. photosynthesis. b. homeostasis c. chemosynthesis d. cellular respiration
A block of mass 3 kg slides down a frictionless inclined plane of length 6 m and height 4 m. If the block is released from rest at the top of the incline, what
What caused the rise of military government in Japan?