27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

The monarch butterfly population has declined due to a scarcity of(1 point) grasshoppers. grasshoppers. crops. crops. spiders.
pls help agian rlly need it
I need the answer to this pls
Three factors that cause energy imbalance on earth ​
How did nationalism in Japan help the rise of militarism? Choose two correct answers. Many soldiers in the army were nationalists. Nationalists promoted anti-ex
how did the industrial revolution start? I really need well-developed explanation.
I need the answers quickly
Water, wind, gravity, glaciers, and waves are all agents of Erosion. A. TRUE B. False
The ____________ model of agenda setting focuses on the role of leaders in business, finance, media, and government.
The length of the sides DEF are 12,16,and 20. Find the perimeter of the triangle formed by connection the midpoints of the sides of DEF