kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

The governor's power is immediate and uncontested. True or False?
9-78 help me show work I need all ur help !
- Men are born and remain free and equal in rights. Social distinctions may be founded only upon the general good. What document is this clause from?
Write one sentence that correctly combines the two sample sentences. Consider using more-specific words in your revision. The clown at the party was very nice.
what was one major achievement of the civil rights movement during the 1940s or 1950s
Find the sine, cosine and tangent of A. Reduce all fractions and radicals
When a metal bonds with a nonmetal, they form a(n) molecule ionic compound covalent compound element
Which event foreshadows the resolution of "the cask of amontillado" and creates mystery in the story? (1 point) A. Montresor tells Fortunato he has brought a la
The equation of a hyperbola is given by (y-2)^2/81-(x+10)^2/9=1. Identify the coordinates of the center of the hyperbola. Find the length of the transverse
Decide if the following sentence is grammatically correct or incorrect. Les gustan esquiar y hacer trekking.