Ashley0611 Ashley0611
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells packages of pencils.which package offers the best unit price

Respuesta :

staramarina
staramarina staramarina
  • 02-02-2017
The details of the packages are not posted, however I can tell you how to find the answer.

First determine how many pencils are in each pack.
Then divide the price of the pack by the number of pencils to find out which pack has the least cost per pencil. To put this in equation form:
[tex] \frac{Cost}{Pencils} [/tex]

Whichever pack has the least cost per pencil is the one that is the best priced. 

Answer Link

Otras preguntas

please help ASAP please ​
Which net can be folded to form a triangular pyramid?
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (8, -9) and (2, -7)
neeed help againnnnnn
Can someone please help me with question 6????
table for f(x) = 3x+ 10
wait can someone explain why im not Virtuoso when I have 5/5 brainliest and 599/500 points
How much power is required to carry a 35N package a vertical distance of 18 m if the work on the package is accomplished in 30 s?
Professor Danielle conducts an experiment on chloroplasts by deactivating several enzymes used for light-independent reactions. All components of light-independ
A rectangular prism has a volume of 750 cubic millimeters. Its length is 15 millimeters, and its width is 10 millimeters. What is its height? 50 mm 5 mm 6 mm 60