Seudónimo Seudónimo
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

How to solve the second question

How to solve the second question class=

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 09-02-2017
Your questions are:
 1.1. 96 points for 6 games
 1.2. 592 students for 17 classrooms

  2.1. 15 yd² for $2 per square yard
  2.2. 26 ounce at $0.15 per ounce

The first set of problem, that is 1.1. and 1.2 are answered by dividing the numbers. 
 1.1. 16 points per game
  1.2. 34.8 or 35 students per classroom

For the second set, we just have to multiply to get the cost of each.
  2.1. $30
  2.2. $3.9
Answer Link

Otras preguntas

Gravitational force between two objects depends on: a. The weight of the objects c. The mass of each object b. The distance between the objects d. Both b an
Explain how to solve 9^3/2
which phrase is one way to describe stress ? A a strain on one's body or mind B a past emotional trigger C a distressing physical reaction D a denial response t
In the plot of a story, most of the events result from a central conflict that leads to the..... or conclusion. fill in the blank
write an expression to match the words three times the sum of 8and4
Jason takes two centimeters in medicine how many milliliters is it
Which sentence uses third-person point of view? a. I think the end of this story is a fantastic use of irony. b. The reader is left with a punch of irony in t
Which personal pronoun correctly completes the sentence? __________ and Sally ran a lemonade stand. a. Them b. They c. Their
-4x +6y=-36 in slope intercept form
josh walks 18 dogs each week. today he is walking 1/3