katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
A patient needs to receive 35 mg of amoxicillin orally. The drug is available in a strength of 100 mg/tsp, How many tsp of the drug must the patient swallow to
Hitler intended to defeat great Britain by
What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
Which of the following writers did not come from Ireland? a) W. B. Yeats b) James Joyce c) Seamus Heaney d) Oscar Wilde e) none of the above; all came from
what creates more friction aluminum foil, wax paper or plastic wrap
What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
What is/was the American dream? I need at least 10 bullet points about what the American dream was please somebody help me
How did professors feelings about black well as a student change over time?
What does el muslo mean?