andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Cookout You are planning a cookout. You figure that you will need at least 5 packages of hot dogs and hamburgers. A package of hot dogs costs $1.90 and a packag
Hepbygcfxuhburzctubnitcibrxbu
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!
Why did Lavinia’s face look white and pinched
Find mode of the following size 2 3 5 6 7 frequency 4 6 2 5 3 1
(-3,-2) reflected over the y axis
evaluate and simplify 2/3a - 1/8b + 1/6a​
Claims form a compound Poisson process with =2 and individual claim density function f(x)=e 2x + 23 e 3x ,(x>0) (i) Find p 1 (ii) If a safety loading of 80%
The K.E of a body becomes 4 times its initial value. The new linear momentum will be: (a) Same as initial value (b) Four times the initial value (c) Twice the
convex or concave polygon?