ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

What ways can a firefighter 1 recognize obvious signs of a fire area of origin?
Write the concentration equilibrium constant expression for this reaction. cu 2 (aq) 2ag (s) → cu (s) 2ag (aq)
Why does leper run away from army?
How did establishing a confederacy benefit the woodland native Americans
Dr. Mattar is interested in knowing more about brain injury to the occipital cortex, and he studies patients individually in order to gain in-depth knowledge ab
Why did abolitionism and the prospect of the emancipation of enslaved people lead to conflict between northern and southern states
Josh rolled a bowling ball down a lane in 2.5 seconds. The ball travelled at a constant acceleration of 1.8 m/s/s down the lane and was traveling at a speed of
Which of these would be best matched with a liquid cooling system?A) CAD workstationB) Web serverC) Print serverD) Email gateway
How can parents smiles and frowns help babies learn good behavior?
We refer to all the mental activities associated with thinking, knowing, remembering, and communicating as