dalalma dalalma
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 erasers cost $4.41. Write a proportion that would solve for the cost of 4 erasers.

Respuesta :

zarampa
zarampa zarampa
  • 04-07-2022

Answer:

$5.88

Step-by-step explanation:

3 erasers ⇒ $4,41

4 erasers ⇒ $A

A = 4 erasers * $4.41 / 3 erasers

A = $ 5.88

Answer Link
jsimpson11000 jsimpson11000
  • 04-07-2022

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

Proportion:

4.41 is to 3 erasers as   'x' is to 4 erasers:

4.41 /3     =  x / 4       <======this is your proportion

 or rearrange

      4 *  4.41/3   = x  

(this results in x = $ 5.88  for 4 erasers )

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE BRAINIEST!!!!!! The newton is defined as the: A. Force of gravity acting on a one kilogram object at Earth's surface. B. Speed of an object when und
[tex] \frac{ log(8) }{log(2) } [/tex]The answer please​
What household chores do you do every day?
Harini has twice as many sweet as Dora. After eating 18 sweets each she has 5 times as much as Dora. How many sweets did Harini start with?
A sport man runs 96m in 8seconds. Find the rate in metres per seconds
Please help it’s for 50 points
I’m impatient so I’m posting this again
Plzzz help ITS MATHS HOMEWORK
what are the old name's of patna?​
Choose the correct answer. 4 students are taking a quiz. Omar answers 10 questions every 10 minutes. Mia answers 5 questions every 4 minutes. Layla answers 8 qu