a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are rivers of the Central Lowlands and Great Plains?MississippiMissouriSt. LawrenceColumbiaTennesseeHudsonOhioErie
help me with this:-) :-)
Betty's bakery bakes white bread and brown bread. The loaves of bread are then stored in a store room that can house only 900 loaves. The loaves are baked durin
Which statement best describes a difference between the english and the french in regards to exploration and colonization?
what does chinese martial arts and chinese medicene have to do with chinese religion
Smoking reduces a person's life span by an average of __________. A. 1 to 2 years B. 4 to 5 years C. 10 to 11 years D. 13 to 14 years
help me out ? Answer <<<<<<{<{{
On a coordinate grid, point A is at (−2.0, −3.4) and point B is at (2.0, −3.4). Point B is a reflection of point A across the ___–axis. Input either a lowercase
Divertirse conjugated
Noh dramas were important to the Japanese culture in what way