fabtatirddunnet fabtatirddunnet
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 pet pound?

Respuesta :

RCIII RCIII
  • 04-02-2017
The total cost for peaches is $0.40 you get that by (0.5)(0.80) as for oranges (0.7)(.90)=$0.63 so $0.40+$0.63=$1.03
Answer Link

Otras preguntas

Will give Brainliest Answer/ 5 stars for correct answer Let u = <6, -9>, v = <1, -4>. Find u - v. A) <5, -5> B) <10, -10> C) <15,
In the west when did drawings become valued as collectible objects that offered insight
Scott is beginning racquetball at a club. his equipment will cost $67.95, the fees are $70 membership plus $5.50 per hour for 40 hours, and he will make 30 trip
What is the dramatic irony when everyone mourns juliet's death?
Which of the following situations represents a negative displacement? (Assume positive position is measured vertically upward along a y-axis.) a. A cat stands o
how do the rumors about Gatsby tie into the theme of illusion and reality in chapter 6?
Match each cause with the effect it has on an economy.
You are biking to the park. After 6 minutes, 40% of the distance still needs traveled. How long does it take to bike to the park? Write an equation that represe
Please help me with #1!!!!
In ABC what is the measure of C