wgfznkpy8x wgfznkpy8x
  • 02-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $30 how much would it cost you to buy seven cans of nuts

Respuesta :

gogibear702
gogibear702 gogibear702
  • 02-09-2022

Answer: $17.50

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 equals 2.5 therefor you would multiply 2.5 by the number of cans purchased, in this case 7.

Answer Link
livelovesosa247
livelovesosa247 livelovesosa247
  • 02-09-2022

$17.50

Step-by-step explanation:

You first divide 30 by 12, which is equal to 2.5, so then you multiply 2.5 by 7 because it is the amount of cans you're buying (2 x 7 = 14) (0.5 x 7 = 3.5). So the answer is 17 dollars 50 cents or 17.5.

Answer Link

Otras preguntas

8)What number is 60% of 140?
Which element has the LARGEST atomic radius? Be Ca Ba Sr
सब्र का फल मीठा इस विषय पर अधिकतम 100 शब्दो में एक लघुकथा लिखिए​
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
Whats the best use for horses?
3 . Sketch a graph that shows the relationship between an object's weight and its mass. What does the slope of this graph represent?​
17 x-1=2 Work out the value of 2x2
Which function is represented in this graph?
In the adjoining figure ABCD is a rhombus and angle abd is equal to 50 degree. find 1.angle CAB 2.angle BCD 3.angle ADC ​
Adam, Matt, and Clinton sold sandwiches in the ratio of 2:7:3 to raise money their basketball team. Matt sold 91 sandwiches. How many sandwiches did al three bo