MelisI52401 MelisI52401
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles. he buys 3/8-lb bag of peanuts for 1.20$

prayut is buying peanuts to make satay sauce to serve with noodles he buys 38lb bag of peanuts for 120 class=

Respuesta :

SosaiaQ10268 SosaiaQ10268
  • 03-11-2022
[tex]\begin{gathered} \text{price of }\frac{3}{8}lb\text{ is}\Rightarrow1.2\text{ \$} \\ So,\text{ price of 1 unit is}\Rightarrow1.2\times\frac{8}{3}=32\text{ \$} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

18. Nine cartons of juice cost the same as 5 fruit cups. Also, one fruit cup costs 50¢ more than one bowl of soup, while one bowl of soup costs 50¢ more than on
the production of heat by metabolic processes takes place throughout the volume of an animal, but loss of heat takes place only at the surface (i.e. the skin).
normative statements i. describe how the world is. ii. describe how the world ought to be. iii. depend on​ people's values and cannot be tested.
Jane solved the inequality. Circle the error in her work and explain her mistake. -8x + 12x + 2 ≥ 62 4x + 2 ≥ 62 4x ≥ 60 X ≤ 15​
owchie owchie owwwww
What two factors are considered when determining the risk assessment for air pollutants?.
a rectangular pool is 3 times as long as it is wide. a redwood walkway 2m wide with an area of 208 m borders the pol. what are the dimensions of the pool
12 ÷ 4 + (3 − 2) × 7
The rectangle below has been reduced by a scale factor. A rectangle with width 15 centimeters is enlarged to a rectangle with width 3 centimeters and length 5 c
ASAP!!!!!!!!!!!!! What errors tend to lead to pseudoscience