ZebB199954 ZebB199954
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

2) Marisol paid $3.00 for 2/5 pound of sliced turkey meat. Whatwas the price per pound of the turkey meat?

Respuesta :

AdalindT46588 AdalindT46588
  • 03-11-2022

1) Gathering the data

$3.00 ------ 2/5 pound

x ---------- 1

2) We can solve this problem, using a proportion since we want to find the unit rate for the sliced turkey meat

$3.00 ------ 2/5 pound

x ---------- 1

This is the same as:

[tex]\begin{gathered} \frac{3}{x}=\frac{\frac{2}{5}}{1} \\ \frac{2}{5}x=3 \end{gathered}[/tex]

Therefore we can cross multiply it.

2/5x = 3 Multiply both sides by 5 to eliminate the fraction

2x=15 Divide both sides by 2

x=15/2 or $7.5 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Which expression could be a calculator’s display for the number 0.00000000000096?                                                       A. 9.6e13
what is 3a + 1 = -3.6(a - 1)
Estimate the total weight of two boxes that weigh 9.4 and 62.6 pounds using rounding and compatible numbers. which estimate is closer to the actual total weight
Please solve number 27.) -5(3-q) +4 =5q-11
what is the outlet of a river called
find the real solutions of e^3t=100
what is 62.6 rounded to the nearest tenth
Solve for the variable X=5y for y
write two integers with different signs that have a sum of -25. write two integers with the same sign that have a sum of -25
The kinetic energy of a substance is the _________ kinetic energy of its particles