SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

The coefficient of sliding friction on concrete is .30 what weight of steel can be pulled across a concrete floor by a winch with a 450 ib capacity
Find the range of values that represent the middle 99.7% of distribution
Which solid figures have polygon bases? (Check all that apply.) prisms pyramids cylinders cones
A client is admitted to the hospital with a long history of hypertension. the nurse should assess the client for which complication?
Can u make a triangle with 2.1 in., 4 in.,7.9 in.
Take a look at the following writing prompt... Write a research-based argumentative essay for or against free education for children worldwide. Which statement
9/5+2/8 adding with unlike denominators
please answer 9 and 10 asap
Wireless network devices use ________ to communicate with each other.
Marshall took $36.75 to the state fair. Each ticket into the fair cost x dollars. Marshall bought three tickets. Write an expression that represents the amount