ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

How many protons, neutrons and electrons are there in a neutral atom of the isotope of gallium named gallium-71?
2002040_MIJ COMP SCI 1_SEM 1 CR_PY The three main types of scientific investigations are descriptive, comparative, and experimental. Which components are includ
Please answer this, I need help fast
Which of the following ecosystem is located in a semiarid climate region is prone to drought and is a transition zone between a desert area and a tropical grass
In sentence 11, the compound adjective modifying the word committee is incorrectly hyphenated. Which revision corrects the error? Select one: a. cultural/affair
and ends at (240,250). There is a blue downward sloping line that starts at (70,250) and ends at (240,150).) What sales price should you select to meet the equi
A chemistry grad student measures the performance of the new pump in his lab. The result is:Convert to
What should be done first to evaluate the expression? 3 + (5 - 3)2 × 4
Describe how Asher is different from Jonas.
What transmission pattern would indicate that a trait may be transmitted through X-linked inheritance