Davier Davier
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

Arnies car used 100 cups of gasoline during a drive. He paid $3.12 per gallon for gas. How much did the gas cost?

Respuesta :

momofeaea
momofeaea momofeaea
  • 01-03-2017
$19.5 because there is 16 cups per gallon and 100 divided by 16 = 6.2 x 3.12  = 19.5  
 hope i helped :)
Answer Link

Otras preguntas

Find the zeros of y = x2 - 6x – 4 by completing the square. O A. x = 3 + 5 B. X = +3 C. X = 3 + 13 D. x.-3113
Find WX. Х w 690 8 Y Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest tenth. WX =
the diameter of a circle is 4 inches. What is the area ? Give the exact answer in the simplest form.
Are fossils evidence or just a rock? Simple answer please!
what is method of magnetic separation​
PLEASE HELP DUE NOW will mark brainliest! 10 points
A color television set can be bought in an electrical store for a cash price of $460 or by using the hire purchase plan. Calculate the amount of the deposit. *
Converting the following =2,5hrs to minutes​
Which of these is always the largest? A. acute angle B. obtuse angle C. right angle D. straight angle
There were 24 students running in a race. How many different arrangements of the first, second, and third place are possible?